RadoslavMihaylov.dir.bg

  [BG]   EN   RU  

 
Рейтинг: 3.00
(729)
Коментари
Видео
Календар
Публикации
Новини
Фото Галерия
За контакти

БЛОГ АРХИВ
«« април 2024 »»
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          



Коментари 19:12
« Обратно
Служебен кабинет в Атина до поредния вот
По-съобразителните и по-заможни гърци не дочакаха лидера на левоцентристите от ПАСОК Евангелос Венизелос да обяви провала на кандърмите за правителство и бързо се наредиха пред банковите гишета.

За да изтеглят каквото е останало от спестяванията си. Защото утре не се знае какво ще стане! И дали въобще ще останат парички!

Следващия месец и половина Гърция ще се управлява от служебно правителство.

Впрочем, докато не се произведят нови парламентарни избори. Заради изборния пат на току-що проведените, които трябваше да решат доста управленски, дългови и прочие проблеми...

Това не стана. И дали скоро ще се случи... А трябва да се живее...

Никой не знае какво ще стане. Дали Гърция ще излезе сама или ще бъде изпъдена от еврозоната.

Започна да се говори, че новото правителство ще върне драхмата. Но това ще се разбере не след ден. До тогава е ясно едно- прдстоят финансови проблеми не само на държавата, но и на всеки грък.

А парите стават все по-малко и по-евтини!

Особено, ако Гърция напусне клуба на еврото. Но нима това упражнение няма да се окаже катастрофално за нея? Или ще стане точно обратното?

Над тези въпроси сега гадаят не само финанситите, а и всички съседи живеещи на юг от нас, край бреговете на Бялото море.

Оптимистите очакват те да напуснат еврозоната. И... да се оправят! Без еврото и лакомите кредитори!

Твърдят, че вероятността това да се случи е повече от реална. Особено, ако левите сили получат 25-30 % електорална подкрепа и сформират правителство.

В средносрочна перспектива, ако се приложи умело инструмента на връщане към драхмата, дори няма да се стигне до дефолт. Така и няма да се случат някои сериозни финансови проблеми, както стана в Аржентина през 1990-95 г. или в Русия, след дефолта през август 1998 г.

Защото, девалвацията може да съживи гръцката икономика. Тя може да стимулира износа. А той ще напомпа икономическия ръст. Хазната ще набира средства за преодоляване на финансовата криза. Обслужването на външния дълг ще започне без “помощта” да задушаващи пакети финасови кредити от МВФ, ЦЕБ, под диктата на Еврокомисията...

Евроскептиците пък, в лицето на Кристин Лагард, шеф на Международния валутен фонд, кредитиращ Гърция, заедно с Еврокомисията и Европейската централна банка, се опитват да не изпускат юздите от разигралата се мечта на гръцката кобила. И я заплашват с тежки последици. Ако тя напусне европейския финансов обор и не се впрегне за съкръщаване на бюджетния си дефицит по техния камшик ще станат едни такива бели, че...

Но гърците не виждат как със затягане на коланите, намаляване на потреблянието, фалитите или бягството на малките и средни гръцки фирми в чужбина, замрелия туристически поток могат да станат донори за напълването на празната гръцка хазна.

Абсурдът може да бъде оправен със съживяване на икономическата конюктура, а не чрез гипсирането и! Това лекарство вече е известно и желано дори от гръцките деца.

Точно в тази посока гръцката левица, без ПАСОК, предлага своя предизборна платформа.
Крайната десница също тръби тревога, с надежда да събуди своите полковници и немалката им армия...

Експертите пък се надприказват- дали един сериозен икономически план, който отчита опита на страни като Исландия, която не прие сковаващите“финансови пакети” на МВФ,ЕЦБ и ЕК, може след период на сериозни финансово-икономически трудности да изведе Гърция от дълговата яма в която я вкараха ПАСОК и Нова демокрация.

Сериозни монетаристи допускат, че връщането към драхмата може да доведе до първоначално падане на курса на националната валута.

Обаче уверяват, че в зависимост от ефективността на работата на новото правителство може да се създадат условия за увеличаване на експорта. А това означава големи приходи.

Ако новото правителство съумее да увеличи конкурентноспособността, възроди обичайния поток от туристи, с намаляване цените на услугите и стоките, ако застави банките към по-ниски кредитни ставки за малкия и среден бизнес, следващото лято може дори да се заговори за “гръцко чудо”.

И тогава да се изпълни желанието на почти цялото болшинство на гръцкия електорат- руководството на ПАСОК и Нова демокрация не само да понесе политическа отговорност, но и юридическо наказание за дълголетната недалновидна политика довела до “дълговата криза.”

В тези хипотези има много ако. Наистина, това са прогнози в по-дълговременна перспектива. Но нека първо се произведат нови парламентарни избори.

А сега, на дневед ред, е проблемът с оставането или напускането на еврозоната от Гърция. Като акцент в предизборната кампания на западащите досегашни партийни колоси, които са “за” и издигащите се нови електорални фаворити, които им опонират.

За напускане вече доста предпазливо се говори дори и от най-засегнатите- държавите и институциите-кредитори. Все повече доминира становището, че то е нежелателно, дори невъзможно...поради факта, че не е изработен механизъм за това!

Отрицателното въздействие на намаляване членството в еврозоната все повече излиза на преден план. Защото не е без значение възможността, че и други държави от еврозоната, с не малки финансови задължения, като Ирландия, Португалия, Испания, дори Франция, могат да повлекат крак след Гърция.

Лошият пример е доста заразителен. В това сме се убеждавали неведнъж.

Опасността, че “дълговата вълна” може да залее цяла Европа не намалява.

На капиталовите пазари не е спокойно. От миналия месец се наблюдава покачване на процентните ставки. Особено в споменатите държави.

Ситуацията може да стане още по-сериозна, ако Гърция излезне от еврозоната. Защото финансовите спекуланти няма да стоят със скръстени ръце. Че как да изпуснат такъв сгоден случай.

Активността им може силно да удари финансовата стабилност на осталите страни. Германското издание Wirtschaftswoche предупреждава, че ”подобно развитие на ситуацията ще струва на държавите от еврозоната 276 милиарда евро.

Най-мощната икономика на Европа- германската ще загуби 77 милиарда евро”!

От тази сметка излиза, че на евриозоната ще и е по-евтино и по-спокойно ако опрости гръцкия държавен дълг!

Гле’й да видиш, ти!

Радослав Михайлов
16 Май 12, 19:12   

0.1889