RadoslavMihaylov.dir.bg

  [BG]   EN   RU  

 
Рейтинг: 3.00
(729)
Коментари
Видео
Календар
Публикации
Новини
Фото Галерия
За контакти

БЛОГ АРХИВ
«« април 2024 »»
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          



Коментари 19:40
« Обратно
Путин натисна Обама
Да умееш да се възползваш не само от възможното, но дори от невъзможното, което понякога изкача изневиделица е повече от изкуство. И е задължително, особено в политиката.

Във вековната схватка за световно лидерство неизползването на предоставен шанс винаги е носело неуспех.

Държавниците винаги са се стараели да не изпуснат влака. Но не всички и не винаги са успявали...

В сложния, деликатен и значим за целия свят американо-руски диалог подобен вариант винаги е бил внимателно избягван и от двете страни. Особено когато ситуацията е била „на косъм”, както по време на Берлинската или Карибската криза.

И сега, петилетки след Студената война, стремежът към използване дори на най-незначителните сисмптоми на преимущество в една или друга насока не е изчезнал.

Напротив!

Той особено изпъква, дори при обичайни протоколни прояви. Които обаче са част от сложния диалог и взаимодействия между ръководителите на такива държави от калибъра на САЩ и РФ, на останалите 6, от клуба на 8-те държави-лидери в света.

Съобщението, че току-що встъпилия в своя трети президентски мандат Владимир Путин ще пропусне самита на лидерите на Голямата осмица в Кемп Дейвид в други ден е повод за доста коментари умувания.

Протоколното извинение, че новият стар руски президент има важни задачи по конструиране на новото правителство не е убедително до толкова, че да разсее подозрението- Путин се стреми да „натисне” американския си колега, напомняйки му, че той е здал президентския зачот.

А на Обама тепърва предстоят не един и два кандидат-президентски изпити за втори мандат в Белия дом.

Изглежда резултатите от„рециклирането” на американо-руския диалог Обама-Медведев не задоволяват новия хазяин на Кремъл.

Той не може да не е засегнат от американската глухота към руските страхове и възражения към европейската ПРО.

Махането на поправката Джексън-Веник „виси” в Конгреса, с което руският бизнес остава недопуснат пред американските врати.

Споменът от Студената война може да продължи да действа още, като бъде съчетан и с нови американски санкции, което също е повод за недоволство.

В Конгреса предстои разглеждането на законопроект, който предвижда санкции за руски чиновници и държавници, които според американците „са съпричастни с потъпкване на човешките права.”

С него се предвиждат митнически бариери за „дерибеите”, замразяване на активите им в САЩ, отказ за визи и пр...

Но дори и този важен двустранен проблем отстъпва по значение и предизвиква по-слабо раздразнение отколкото поредицата изявленията на Държавния департамент по повод призивите за нови избори в Русия и демонстрациите на неформалната опозиция около инагурацията на Путин.

Недоволството на новия руски президент звучеше още в рязката антиамериканска риторика в предизборната му кампания. То вече е въплътено в отказа към поканата за президента Обама за двустранна среща по време на самита в Кемп Дейвид.

Впрочем, Путин е обещал лично да позвъни на Обама дали ще промени решението си. Но не го е направил...

Изглежда за него по-значими са развиващите се вече втори месец сериозни идеологически търкания между Москва и Вашингтон на тема- законност и човешки свободи, избирателни права и функциониране на правораздавателната и правозащитна държавна система.

В перспективен план на руския президент предстои да реши правилно един супер важен въпрос- поставянето на още по-здрав фундамент държавната машина, с която да превъплъти плановете си за развитие на РФ.

Да стегне федерацията, да демократизира обществото, да съгради нов порядък, основан на съвременни демократични ценности.

Той явно иска отношенията му с американците да бъдат ясни и точни. В сегашно, а не в необозримо бъдеще. И да извади повече от „американската кошница”, отколкото неговия предшественик. От европейската-също.

Но, според американски източници, не само Путин, но и Медведев са разочаровани, че Русия е получила твърде малко от „рециклирането” на двустанните отношения с Обама.

Крайно недоволни са в Москва и от дейността на американската държавна секретарка Хилари Клинтън, с която в Кремъл не са склонни да имат взимане-даване. Ясно защо.

С невъоръжено око се виждат персоналните симпатии и антипатии. Те явно са бетонирали двустранните връзки на ниво от преди година, че и повече.

Освен транзитната авиобаза за невоенно снаряжение в Уляновск, американо-руското сътрудничество, дори в борбата с тероризма в планетарен мащаб, е почти бетонирано.

Отношенията между двете страни също страдат от доста дразнещи различия в позициите по регионални конфликти. Като ситуацията около Иран, сирийският проблем, руската подкрепа за президента на Сирия Башар ал Асад...

Така че, с дистанцирането си от чиновническата схема за бързо загърбване на проблемите и недоразуменията президентът Путин сигнализира, че няма да забрави лесно и да остави без последствия казаното и направеното по негов адрес.

Още повече, когато са засегнати интересите на държавата, за чиито президент е избран.

А също, че няма да се отказва от партьорство и сътрудничество.

За това официални лица от Русия и САЩ вече заявиха, че техните президенти ще се срещнат през юни в Мексико по време на срещата на „Голямата двайсетка”, което трябва да се отрази благоприятно на двустранните отношения.

Надежди за истинско рециклиране в американо-руските отношения не са малко. Не са и нереални.

Както каза в Сената помощник държавният секретар по европейските въпроси Филип Гордон (Philip H. Gordon): „Няма основания да се предполага, че няма да можем да постигнем успехи в практическите области на сътрудничество, ако има взаимен интерес.”

Изглежда обаче, че те ще се реализират едва след като минат и президентските избори в САЩ.

Радослав Михайлов
11 Май 12, 19:40   

0.1153